Proje Detayları - Kapak

Küresel İş Projesinde Neler Olacak

Bu yazı aslında bir nevi beklentiyi dengeleme yazısı. Yol haritasında beşinci sırada olan online eğitim projemizi birinci sıraya alınca ana projede bazı süreçler uzadı. Gerek arkadaş ortamında ve dijital ortamlarda ana projemiz olan kureselis.com için insanların farklı tahmin ve beklentileri olduğunu gördük.

Beyin boşluğu sevmezmiş, karşı tarafta nasıl bir izlenim uyandırdıysanız karşı tarafın zihni bu boşluğu ona göre dolduruyor. Biz güzel izlenim uyandırmış olacağız ki beklentiler bir hayli karmaşık. Bu nedenle ana hatlarıyla kureselis.com ana projesinde hangi başlıklar altında neler olacak bundan bahsetmek istedik.

kureselis.com projesinde, hibrit bir topluluk projesi olma planı ile yola çıkıldı, gelelim ana hatlara:

  1. Topluluk: İlk yola çıkma sebebimiz etkili, işe yarar bir topluluk oluşturmaktı. Asya Pasifik bölgesindeki Türkler ile Türkiye’dekilerin ticari olarak fazla kopuk olması, ayrıca Türkiye’de Asya Pasifik bölgesinin ve imkanlarının pek bilinmemesi üzerine hem aradaki bağı güçlendirmek, hem kültürel ve ticari bir köprü oluşturmak adına yola çıkıldı.
  2. Haberler ve Diğer İçerikler: Ana sayfa, dış ticaretin zincirince yer alan her alandan rafine haberlerin ve bilgilerin yer aldığı bir yapıda olması planlanıyor. Dünyada dijital ve fiziksel ticaretteki gelişmeler, sektör incelemeleri, röportajlar, regülasyonlar, destekler ve benzeri içeriklerin sadece rafine bilgi taşıyanları odakta olacak.
  3. Ülke Profilleri: Ülkelerin ticari, ekonomik, kültürel profilleri… Ülkelerin sektör bazında güçlü ve zayıf yönleri, gümrük tarifeleri, destekleri, iş yaparken iletişimde veya işin ilerlemesinde ne gibi şeylere dikkat edilmeli… Bu tip kültürel ipuçları da yer alacak.
  4. Hizmet: Farklı alanlarda mentörlük, danışmanlık, teknik destek hizmeti alabileceğiniz gibi; sizler de yerinizi alıp, aynı şekilde uzmanlık alanlarınıza göre bu hizmetleri verebileceksiniz.
  5. Eğitim: 15.05.2021 tarihi itibariyle yayına başladı online eğitim projemiz. Küresel çapta yapılabilecek iş ve mesleklerin eğitimi yer alacak. Eğitim projesinin topluluk sayfası kendi içerisinde olacak, ana projedeki topluluk ise daha farklı bir yapıda olacak.

Kayıp İki Başlık

Yola çıkarken, projeye yedi başlık altında başladık fakat yukarıda yer almayan iki başlık şimdilik beklemede. Eğer hayata geçirebilirsek ilerleyen zamanlarda duyurmayı planlıyoruz, bunun sebebi çok iddialı olmaları sebebiyle, gereksiz beklenti oluşturmamak ve olası bir hayal kırıklığına mahal vermemek. Sonuçta bir projenin başarıya ulaşması ve sürekliliği yakalaması için yapabileceğinizden azını vaat edip, vaat ettiğinizden fazlasını yapmanız gerekiyor.

Okuduğunuz içi teşekkürler.

 

Ahmet Çığşar
kureselis.com