Kuruluş Hikayemiz

2018 yılında yolum, merkezi Tayland olacak şekilde Güneydoğu Asya’ya düştü. Yeni yerler görmek, hiçbir zaman sadece gezmek olmadı benim için. Gittiğim yerlerde daima “Burada ne iş yapılabilir? Ne üretilebilir? Ne satılabilir?” soruları aklımın bir köşesinde oldu. O yerin ticaret hacmini, pazarın yapısını ve dinamiklerini, üretim ve lojistik imkanlarını da gözlemlemek ve yeni insanlarla tanışarak bağlantılar kurmak için de iyi bir fırsattır gezmek.

Her şeyin başladığı yer; Lumphini Park, Bangkok

O gezimde, Bangkok’ta yaşayan Türklerle, Taylarla ve orada yaşayan farklı milletten insanlarla görüşmeler de yapıyordum. İki Türk girişimciyle, şehrin göbeğindeki Lumphini Park’tan geçerken; Türkiye’de üreticilerin, ihracatçıların ve halkın da Güneydoğu Asya hakkında fazla bilgisi olmadığını fark ettim. Türkiye ile Asya Pasifik bölgesi arasında ticari ve kültürel bir köprü olması adına bir içerik sitesi kurmak istedim ve kureselis.com’un fikri temelleri böylece 9 Ocak 2018’de Bangkok’ta atıldı.

Türkiye’de; fiziksel üründen dijital ürüne, büyük üretim hatlarından çıkan bir üründen evin bir köşesinde üretilen ürünlere kadar dünyaya satılabilecek ürünler ve satmak isteyen üreticiler ve aracılar var. Bu kitle için küresel çapta işlerin odakta olduğu bir platform kurulacaktı ve hali hazırda zaten ihracatçı olan kitle vardı fakat ihracata meraklı bir kitle de fazlaca vardı ve bu kitlenin soruları oldukça fazla olduğu gibi nereden başlayacaklarını da henüz bilmiyorlardı.

Bu kitle bize, kureselis.com’un bir alt girişimi olan, Küresel İşler Okulu’nun kurulmasına sebep oldu diyebiliriz. Küresel İşler Okulu’nda; bireysel, küçük veya büyük ölçekli fark etmeden, küresel çapta işlerin nasıl yapılacağını insanlara anlatma ve gerekirse mentörlük hizmeti de verme gibi hedeflerimiz var.

Kureselis.com temelinde bir iyi niyet projesi; ihracat ve üretim kültürünü, kar amacı ön planda olmadan fakat zaman ayıran herkes için de zamanına karşılık bir gelir elde edebileceği bir model uyarlayarak yola çıkmak istedik ve umarım bunu başarabilir, istediğimiz seviyeye getirebiliriz.

Ahmet Çığşar
kureselis.com